Co to są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne są naturalnymi substancjami roślinnymi. Pozyskuje się je drogą destylacji lub tłoczenia, a reguluje to Norma ISO Nr 9235:2013.
Cytrusy są tłoczone, natomiast reszta olejków jest destylowana.
Poszczególne rośliny mają bardzo różną wydajność. Jest to jeden z powodów zróżnicowanych cen olejków. Inne czynniki to dostępność surowca i łatwość uprawy. Olejki eteryczne mają swój skład chemiczny - wszystkie składniki pochodzą z rośliny z której został pozyskany dany olejek (to odróżnia je od olejków zapachowych, które są sztucznie otrzymywane). Niektóre składniki giną w procesie destylacji z powodu wysokiej temperatury lub rozpuszczają się w wyniku kontaktu z wodą. Inne molekuły są zbyt ciężkie, żeby uniosła je para wodna. Zostają wtedy w hydrolacie; wodzie użytej do destylacji danej rośliny. Oznacza to, że olejki eteryczne destylowane nie są kompletną esencją rośliny, z której pochodzą. Z tego też powodu często zapach olejku różni się od zapachu rośliny z jakiej pochodzi. Inaczej jest z cytrusami, które tłoczone w całości wiernie odwzorowują zapach owocu z którego pochodzą.
Olejki eteryczne są hydrofobowe czyli nie łączą się z wodą. Po dodaniu do wody unoszą się na powierzchni, podobnie jak olej.
Olejki rozpuszczają się za to w tłuszczach (są lipofilne) oraz w alkoholu. Dlatego jeżeli chcemy olejek eteryczny rozcieńczyć to możemy to zrobić dodając go do tłuszczu (oleju lub masła roślinnego) lub alkoholu.
Wiesz już czym są olejki eteryczne, jeśli chcesz dowiedzieć się jak z nich korzystać zajrzyj tu. Oprócz tego na naszych bloku znajdziesz także więcej praktycznych informacji. Olejki eteryczne to wszechstronne narzędzie, chcemy pokazać Ci jak w łatwy i bezpieczny sposób możesz z nich korzystać. Świetną zabawą z dzieckiem lub podróżą w głąb siebie może być poszukiwanie swoich zapachów. Który miałby towarzyszyć Ci w czasie wyjątkowego wydarzenia? Który może pomóc Ci się zrelaksować? Warto podążać za tym co podpowiada nasz nos, a także kierować się wiedzą dotyczącą wpływu poszczególnych olejków na nasze emocje.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy