Bezpieczeństwo w stosowaniu olejków eterycznych
W tym wpisie znajdziesz informacje dotyczące: limitów, dawek, fototoksyczności niektórych olejków, stosowaniu u dzieci oraz kobiet w ciąży.
W tym wpisie znajdziesz informacje dotyczące: limitów, dawek, fototoksyczności niektórych olejków, stosowaniu u dzieci oraz kobiet w ciąży.
Wpis o bezpieczeństwie stosowania olejków eterycznych jest krótki, jednak bardzo ważny! Przeczytaj go uważnie i zapamiętaj podane tu zasady, a w razie potrzeby wróć do niego.
Olejki eteryczne pochodzą z bardzo wielu roślin i dlatego mają tak różnorodny skład chemiczny i zastosowanie. Wpływają na nasz organizm holistycznie, pomagają utrzymać równowagę na poziomie emocjonalnym i fizycznym. Jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1. Olejki są bardzo silnie skondensowane. Stanowią wyciąg- esencję z rośliny, a dokładnie z wielu jej kilogramów, dlatego jedna kropla to bardzo dużo dobra, to skondensowana moc rośliny.
Stosując olejki eteryczne, kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”.
2. Uważaj na spojówki, śluzówki i rany otwarte. Jeżeli olejek dostanie się w miejsce niepożądane to przemyj to miejsce olejem bazowym, tłuszczem, w celu rozcieńczenia koncentracji olejku lub przemyj dużą ilością wody
3. Tłoczone cytrusy są fotouczulające (inaczej fototoksyczne). Oznacza to tyle, że olejki nałożone na skórę reagują na promienie słoneczne, wywołując zmianę kolorytu na skórze. Występuje w tym miejscu ciemniejsza plama. Takie przebarwienie potrafi utrzymywać się bardzo długo (nawet miesiącami), dlatego zaleca się, żeby unikać stosowania olejków tłoczonych do 12 godzin przed ekspozycją ciała na słońce.
Tłoczone są cytrusy to np. pomarańcza słodka, pomarańcza gorzka, cytryna, limonka, mandarynka czerwona, mandarynka zielona, bergamotka, grapefruit.
Za efekt fototoksyczny w olejkach cytrusowych odpowiadają furanokumaryny.
Rozwiązaniem, by w dni słoneczne korzystać z olejków cytrusowych, może być stosowanie olejków destylowanych, jednak trzeba wiedzieć, że mają one nieco uboższy skład. Do olejku destylowanego nie przedostają się nie tylko furanokumaryny, ale również woski i garbniki.
Jeżeli nie wiesz czy Twój olejek jest tłoczony czy destylowany, możesz to sprawdzić nanosząc kilka kropli na biały wacik. Jeżeli zabarwi się on na różowy, żółty, zielony to Twój olejek jest tłoczony, jeżeli płatek kosmetyczny pozostanie biały to masz olejek cytrusowy destylowany. Informacja o tym czy olejek jest tłoczony czy destylowany powinna znaleźć się na etykiecie produktu lub w innym miejscu gdzie zawarte są o nim informacje. U nas taką informację znajdziesz na stronie produktu w zakładce "Skład". Takie olejki mogą być też oznaczone jako te Bergapten Free BF, czyli pozbawiony bergaptenu.
4. Dzieci.
Podstawowa zasada brzmi: im młodsze dziecko tym mniejsza dawka, a w pierwszych tygodniach lepiej w ogóle zrezygnować z aromaterapii.
U małych dzieci do 3 r.ż. nie stosujemy olejków z mentolem (np. mięta pieprzowa) i cyneolem (np. eukaliptus globulus).
Dziecięcą aromaterapię zacznij od bardzo małych dawek oraz łagodnych i bezpiecznych olejków takich jak:
- lawenda
- mandarynka czerwona (łagodniejsza od pomarańczy)
- pomarańcza słodka
- drzewko herbaciane
Jeżeli olejki eteryczne chcesz wykorzystać do masażyków, kąpieli lub natarcia dziecka na noc to trzymaj się poniższych stężeń:
- 3 m.ż - 2 lat 0,25 - 0,5%,
- 2 - 6 lat 1-2%,
- 6 - 15 lat 1,5-3%,
- pow. 15 lat 2,5 - 4%
1% stężenie olejków eterycznych uzyskasz dodając 3 krople na 10ml oleju bazowego np. ze słodkich migdałów.
10ml to średniej wielkości łyżka stołowa.
Pamiętaj, że dziecko ma cieńszą skórę niż dorosły i jest wrażliwsze na zapach, dlatego staraj się nie przekraczać maksymalnych stężeń.
5. Kobiety w ciąży.
“Kobieta w ciąży opiekuje się dwojgiem ludzi, dlatego należy zachować dwukrotnie większą ostrożność” Valerie Ann Worwood
W ciąży olejki eteryczne stosuj ostrożnie i zawsze po konsultacji z lekarzem.
Pam Conrad, pielęgniarka i aromaterapeutka kliniczna z 23-letnim doświadczeniem, specjalizującą się w tematyce aromaterapii okołoporodowej, zaleca minimalne dawki olejków eterycznych, a w pierwszym trymestrze jako bezpieczną aromaterapię dopuszcza jedynie inhalację rozcieńczonym olejkiem cytrynowym.
W późniejszych miesiącach pamiętaj o poniższych zasadach:
- Na skórę stężenie do 2%,
- W kąpieli maksymalnie 6 kropli olejku na wannę wody (olejki wcześniej zmieszaj z olejem bazowym),
- całkowicie zrezygnuj z doustnego stosowania olejków eterycznych w ciąży.
W czasie ciąży bezwzględnie unikaj stosowania olejków eterycznych z cynamonu, mirry, oregano, cytronelli.
Valerie Ann Worwood jako bezpieczne olejki w ciąży wskazuje: cytrynę, mandarynkę czerwoną, grejpfrut, paczulę, pieprz czarny, pomarańczę słodką, geranium, drzewo herbaciane, lawendę, bergamotkę, pietitgrain oraz kadzidło.
Olejki eteryczne przechodzą przez łożysko, dlatego tak ważne jest poważne potraktowanie tematu bezpiecznego stosowania olejków w ciąży.
6. Olejki na skórę
Olejki eteryczne przed nałożeniem na skórę zawsze rozcieńczaj w oleju bazowym (np. ze słodkich migdałów) lub maśle kosmetycznym.
Ciepło, a w tym rozgrzanie i masaż wpływają na tempo przenikania molekuł olejków eterycznych przez skórę.
Grubość tkanki też ma znaczenie, dlatego jeżeli zależy Ci na szybszej absorpcji to olejki nakładaj na nadgarstki, splot słoneczny, nad piętą, kark, skronie oraz miejsce poniżej uszu/ za uszami.
Masaż ciała - dodaj maksymalnie 10 kropli olejków eterycznych na łyżkę stołową oleju bazowego, ale radzimy zacząć od mniejszej ilości kropli.
Do kąpieli - od 3-10 kropli olejków eterycznych rozcieńczonych w łyżce stołowej oleju bazowego na wannę wody.
Zalecane stężenie olejków eterycznych w preparatach na twarz wynosi do 1,5% czyli 4 krople na 10 ml oleju bazowego.
Odważnie eksperymentuj zachowując zdrowy rozsądek. Podane stężenia są tymi maksymalnymi, dlatego zacznij od mniejszych dawek i sprawdź jak odbierasz takie natężenie zapachu.
7. PrzechowywanieOlejki są wrażliwe na światło, temperaturę i proces utleniania. Dlatego przechowuj swoje olejki w ciemnych, szklanych buteleczce, w chłodnym miejscu. Olejki, które mają w buteleczce dużo powietrza (gdy zostanie już końcówka) narażone są na proces utleniania. Oznaczać to może, że olejek szybciej się zestarzeje. Co w przypadku np. drzewa herbacianego lub cytrusów działa zdecydowanie na niekorzyść ich właściwości, zwiększa też ryzyko podrażnienia.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy